با تعلیق کامل مسابقات لیگ برتر سرنوشت قهرمانی این مسابقات هم در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

به گزارش شفقناورزشی، شیوع روزافزون ویروس کرونا باعث شده که مسابقات لیگ هم به حالت تعلیق درآید. روز چهارشنبه بود که اعلام شد مسابقات لیگ برتر از ۱۴ فروردین سال جدید از سر گرفته خواهد شد اما همانطور که پیش بینی کرده بودیم، بعید به نظر می رسید که با توجه به روند رو به گسترش اپیدمی کرونا چنین برنامه ای قابلیت اجرایی شدن داشت و در نهایت هم خیلی زود مسابقات لیگ به طور کامل و تا اطلاع ثانوی لغو شد و برنامه اعلامی به هم خورد. با اعلام این مسئله حالا اما ابهام ها و سوالات در مورد چگونگی پایان این فصل و تعیین تیم قهرمان و همچنین تیم های سقوط کننده هم افزایش یافته است.

البته این روزها تنها مسئولان لیگ برتر ایران درگیر چنین معمایی نیستند و در سراسر جهان و حتی لیگ های برتر فوتبال اروپا هم با چنین معضلی روبرو شده اند. در حال حاضر، لالیگا، سری آ، لیگ برتر انگلیس و… تعلیق شده اند و معلوم نیست که مسابقات این فصل این لیگ ها چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد. مسئولان لالیگا قرار است به زودی نشستی برگزار کنند و سرنوشت این مسابقات را تعیین کنند. احتمال دارد که در این جلسه صدرنشین فعلی یعنی بارسلونا به عنوان تیم قهرمان انتخاب شود و حتی ممکن است که مسابقات فصل جاری به طور کامل ملغی شود و نه جامی هم به تیمی داده نشود. طرحی که در مورد لیگ جزیره هم مطرح شده است.  در عین حال در سری آ ایتالیا هم این بحث وجود دارد که قهرمان لیگ بصورت پلی آف و با برگزاری دیدار بین یوونتوس صدرنشین و لاتزیوی رده دومی تعیین شود.

در چنین شرایطی بعید نیست که مسئولان فدراسیون و سازمان لیگ ایران هم با الگوبرداری از سناریوهای مطرح شده در لیگ های معتبر اروپایی، ادامه مسابقات این فصل لیگ برتر را را لغو کرده و تکلیف تیم قهرمان و تیم های سقوط کننده را با یک فرمول مصوب تعیین کنند.

برگزاری یک بازی پلی آف بین پرسپولیس و سپاهان، به عنوان تیم اول و دوم فعلی لیگ، برای تعیین قهرمان می تواند یکی از این سناریوها باشد. البته چنین سناریویی با توجه به فاصله ۱۰ امتیازی پرسپولیس در صدر جدول شاید چندان به درد لیگ برتر ایران نخورد،  چرا که در سری آ در شرایطی این سناریو مطرح شده که اختلاف تیم صدرنشین و تیم رده دوم تنها یک امتیاز است. سناریوی دادن جام به صدرنشین فعلی لیگ یا صدرنشین نیم فصل ( که هر دو پرسپولیس هستند) هم می تواند مطرح شده و همچنین لغو کامل بازیها بدون مشخص کردن قهرمان هم می تواند یک سناریوی دیگر باشد.

البته اجرای هر کدام از این سناریوها مخالفان و موافقان زیادی در بین تیم های لیگ برتری خواهد داشت. با این حال باید این واقعیت را در نظر گرفت که با توجه به وقفه های پیش آمده فعلی امکان تعیین تیم قهرمان و تیم های رده های بعدی بدون ادامه برگزاری ادامه مسابقات جدی است چرا که با توجه به وقفه های پیش آمده فعلی برگزاری فشرده مسابقات بعد از اتمام این تعطیلات اجباری بسیار دشوار خواهد بود و حتی می تواند فصل آینده باشگاه ها و روند آماده سازی آنها برای فصل بعد را هم مختل کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *